Trabzon Mıhlaması(Kuymak)

Bu yazı kategorisine 2nd Ekim, 2013 tarihinde yazılmıştır.

Malzemeler;

  • Trabzon Kuymağı

Herkese keyifli bir gün diliyorum.Havalar artık epeyce soğudu,yağmurlar başladı.Havanın bu gri rengini çok seviyorum.duygusal bir ahenge giriyor sanki gökler ağlıyor.

Havanın bir iki günde kışa çevirmesi bizim için süpriz oldu.bu nedenle geçtiğimiz pazar gününe kıyasla yazdan kalma bir gün imiş ,iyi ki dışarı çıkarak değerlendirmişiz diyorum :)

Pazar günümüzün en keyifli yanı resimlerde görünen muhteşem lezzetli kuymak (mıhlama)oldu.Bu güzel kuymağı Büyükçekmece sahilinde kurulan yöre evlerinden trabzona ait şirin köy evinde yedik.

Ekmeği, mısır unu, tereyağı, peyniri hepsi trabzona aitti ve tadına doyulmazdı hala o tat damağımda …. Anlatırken karnım açıktı desem bana inanır mısınız :)

Sepette görünen trabzon ekmeği mis gibi doğallık kokuyordu mıhalamayla birlikte neredeyse o kocaman sepetteki ekmekleri bitirdik sayılır.Abartılı konuşmuyorum gerçekten birçok kez mıhlama yedim ama böylesini hiç tatmadım.

Bir de şunu farkettim ki mıhlama inanılmaz bereketliydi Maşallah yedikçe azalmıyordu bir türlü… Bunu eşimde farketmil olmalı ki ikimizde fikirlerimizi aynı anda paylaştık…

Kuymağımızı yedikten sonra sahilde biraz yürüdük etraf cıvıl cıvıldı.Meşhur mimarsinan köprüsünde de bir tur atıp su da yüzen balıklara göz attık.